Jesteś tutaj: Strona główna > Pieczywo dobre dla zdrowia
Pieczywo jest w polskiej tradycji bardzo ważnym elementem codziennej diety. Czego powinniśmy od niego oczekiwać? Z pewnością walorów smakowych i korzyści dla zdrowia, ale jak to wygląda w praktyce?

IllustrationWe współczesnym świecie, pośród mnóstwa produktów wątpliwej jakości coraz trudniej znaleźć to, co naprawdę wartościowe. Duże sieci handlowe prześcigają się w sposobach na dostarczenie Klientom pieczywa w najniższej cenie. Co ciekawe, obniżenie kosztów produkcji odbywa się
zazwyczaj kosztem jakości i wartości odżywczych.
Cel ten jest osiągany przez użycie tańszych składników i skrócenie czasu produkcji.
Jesteś tym, co jesz - to znane powiedzenie zdaje się być
obecnie bardziej aktualne, niż kiedykolwiek. Produkcja pieczywa oparta na naturalnych procesach fermentacyjnych od zawsze przyświecała zakładom rzemieślniczym. Od początku swojej działalności Piekarnia Krawczyk wpisuje się w tę tradycję.
Dlatego też zapraszamy do zapoznania się z właściwościami produkowanego przez nas pieczywa.

Jednym z nich jest Bułka Cięta - pieczywo pszenne, produkowane na bazie kwasu pszennego. IllustrationNiespotykaną cechą tej bułki jest wydłużenie procesu jej fermentacji końcowej z ok. 1 godziny do aż 8 godzin. Ten dodatkowy czas, umożliwia żywym kulturom bakterii zawartym w kwasie pszennym, do wzbogacenia ciasta o korzystne dla zdrowia związki m.in. naturalny kwas mlekowy, witaminy i enzymy.

Wytworzone w ten sposób pieczywo jest nie tylko zdrowsze, lecz zyskuje również intensywny aromat i wyraźny smak oraz dłuższą świeżość.

Kwas pszenny, zwany potocznie "zakwasem pszennym" to nic innego, jak mąka pszenna poddana fermentacji mlekowej przez specjalnie wyselekcjonowane szczepy bakterii.
Dzięki przeprowadzaniu tego procesu w kontrolowanych warunkach uzyskujemy pewność, że przebiega on prawidłowo, a otrzymany półprodukt spełnia oczekiwane wymogi. Illustration Najważniejszym produktem fermentacji mlekowej jest kwas mlekowy, naturalny dla organizmu i ściśle powiązany z naszym metabolizmem. Kwas mlekowy jako składnik produktów spożywczych jest niezwykle wartościowy i zalecany przy schorzeniach układu pokarmowego: stanach przewlekłego nieżytu żołądka, nadkwaśności soku żołądkowego, przewlekłego zapalenia jelita grubego, a także w chorobach wątroby, nerek i trzustki. Korzystnie wpływa na przyswajanie fosforu, wapnia i żelaza.
  • wzmacnia ogólną odporność organizmu
  • wykazuje właściwości antynowotworowe
  • rozkłada toksyny pleśniowe występujące w żywności
  • wzbogaca o peptydy, aminokwasy i witaminy
  • zatrzymuje rozwój szkodliwych bakterii
  • ułatwia trawienie

Oto pozostałe produkty oparte o proces naturalnej fermentacji: węzełek z makiem i sezamem, bułka cięta, bułka z kiełkami pszenicy, bułka ze słodowanym ziarnem żyta, drożdżówka lukrowana, jagodzianka, drożdżówka z serem i drożdżówka z jabłkami.